Öko 2019/2020

Őszi túra

Iskolánk alsó tagozatos diákjai 2019. szeptember 13-án Őszi túrát tartottak. Az idő gyönyörű volt!
Az első, a harmadik évfolyam, valamint a 4. b osztályosok Kecskédre gyalogoltak. Egy óra múlva meg is érkeztek a kecskédi játszótérre. A gyerekek a várva várt evés, ivás és pihenés után örömmel vehették birtokba a játékokat. Voltak, akik otthonról hozott játékaikkal múlatták az időt. Ezen a délelőttön volt sok kacagás, nevetés, jó volt látni a vidám, felszabadult arcokat. A gyerekek a visszaúton is megcsodálhatták az őket körülvevő szép őszi tájat, nagy örömükre még juhásszal és terelőkutyájával együtt legelésző birkanyájjal is találkoztak.
A második évfolyamosok Tatabányára kirándultak. Korán, már 8 órakor vonatozással indult a napjuk. Az állomásról gyalog mentek a Kő-hegyen található Turul madárhoz. A célig rengeteg lépcsőt kellett megmászniuk, de mindenki ügyesen teljesítette a nehéz feladatot. Kis evés, ivás, pihenő után meghallgatták a Turul madár történetét, majd megnézték a szobrot. Ezután kipróbálták a játékokat a játszótéren, volt „rókavadászat” is, majd elindultak a Szelim barlanghoz. Itt mindenki kedvére mászhatott fel a sziklákra. Ezután kicsit fáradtan, de lelkesen sétáltak el a Jubileumi játszótérre, ahol ismét sokat játszhattak, ezután tele élményekkel, elcsigázottan indultak vissza a vasútállomásra, majd haza Környére.
A 4. a osztály szintén Tatabányára ment. Ők is vonattal utaztak, s nagyon élvezték ezt az utazási formát. Megnézték a vasútállomást, beszélgettek az információs táblák használatáról: mikor, hová, melyik vágányról lehet utazni vonattal. Ezután ők is a Jubileum parkba sétáltak el, ahol sokat játszottak. Már most tele vannak ötlettel, hová szeretnének még együtt kirándulni. Reméljük, a tanév során sikerül belőle majd egyet-egyet megvalósítani!
Azt gondoljuk, ezen a szép napon az esti lefekvés, elalvás senkinek sem okozott nehézséget!

Bringanap a suliban

Az Oroszlányi Bringaakadémia a gyerekeknek játékos tanulási lehetőséget nyújt az ügyességi-közlekedési pálya vagy a BringaPárbaj, míg az interaktív kerékpáros KRESZ-órákon a biztonságos kerékpározáshoz szükséges alapvető szabályokat ismerhetik meg a gyerekek.

Iskolánkban a 4. és 5. évfolyamos tanulók KRESZ oktatásban és kerékpáros ügyességi pályán tesztelhették tudásukat.

Autómentes nap

Az európai autómentes nap egy 1998 óta minden évben szeptember 22-én megtartott rendezvénysorozat, amelynek célja, hogy felhívja mindenki figyelmét a megnövekedett autóforgalom okozta környezeti problémákra.
Iskolánk már évek óta rendszeres résztvevője a programnak. Idén szeptember 20-án tartottuk meg saját autómentes napunkat. Ezen a napon minden szülőtől azt kértük, hogy hagyják otthon járműveiket és helyette a gyerekek kerékpáron, rollerrel vagy gyalogszerrel érkezzenek.
Kora reggeltől becsöngetésig az iskola öko csoportjának diákjai vették számba az érkezőket. A legtöbb kisdiák alkalmazkodva a jeles naphoz autó nélkül érkezett, így az iskola környékén a megszokotthoz képest alig volt autóforgalom. A tanulók igyekezetét jutalmaztuk is. Köszönjük az „Értetek, Nebulókért!” Alapítvány támogatását ehhez.
Programunkhoz csatlakozott a Környei Vackor Óvoda és Bölcsőde is. Az ovi és bölcsi kis lakói „járműveikkel” gyakorolták a balesetmentes közlekedést.

“Energiahatékony iskola” címet kapott iskolánk

Fél év alatt csaknem megduplázta teljesítményét a Virtuális Erőmű Program (VEP), a csatlakozók energia-megtakarításából számított érték alapján a virtuális erőmű már Magyarország negyedik legnagyobb erőműve – mondta el Szili Katalin, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács tiszteletbeli elnöke, a program védnöke a VEP díjátadó gáláján Budapesten, ahol a környei önkormányzat és a Kisfaludy Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola energiatudatos tevékenységét is elismerték.

Jakab István, az Országgyűlés alelnöke nemzeti sikertörténetnek nevezte a programot, mint mondta, minden ember érdeke, hogy jó megoldások szülessenek. Kiemelte, hogy a VEP-et már nemzetközi szinten is ismerik, az Európai Bizottság a három legjobb uniós energiahatékonysági program egyikeként tartja számon.

A program a csatlakozók – vállalatok, önkormányzatok, iskolák, intézmények – éves energiamegtakarításait átszámolja erőművi kapacitásra, vagyis meghatározza, hogy mekkora erőműre nincs szükség a megtakarítás eredményeképpen.

A rendezvényen köszöntőt mondott Dr. Molnár Ferenc, a MI6 tulajdonosa és Dr. Mezősi Balázs, a Virtuális Erőmű program igazgatója is, s elhangzott, hogy nemrég a megyék is csatlakoztak a programhoz: Komárom-Esztergom megyében a helyi szervezetekkel karöltve az országban az elsők között indult el a Virtuális Erőmű Program.

A Magyar Innováció és Hatékonyság (MI6) NKft. díjátadóján Komárom-Esztergom megyéből 9 szervezetet, köztük vállalatokat, intézményeket, önkormányzatokat és iskolákat tüntettek ki energiatudatos és energiahatékony tevékenységükért. A klímaváltozás mindannyiunk ügye, fontos, hogy megyei szinten is felhívjuk rá a figyelmet – emelte ki a gálán Popovics György, a megyei közgyűlés elnöke.

A MI6, a hazai zöldgazdasági szakmapolitika meghatározó szereplője a Virtuális Erőmű Programja keretében idén is meghirdette az Energiahatékonysági Kiválósági Pályázatát, melynek keretében energiatudatos és energiahatékony önkormányzatokat, vállalatokat, intézményeket, iskolákat ismertek el. Megyénkből ezúttal is szép számú pályázatot nyújtottak be, ami kiváló visszaigazolása a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat klímavédelmi szervező tevékenységének. Megyénk 9 szervezete részesült kitüntetésben. Energiatudatos Vállalat címet nyert el a tatabányai AGC Glass Hungary Kft., energiahatékony vállalat díjat vehetett át a Tatabányai Erőmű Kft. és a T-Szol Tatabányai Szolgáltató Zrt. Az intézmények között az Edutus Egyetem és a Komárom-Esztergom Megyei Kereskedelmi és Iparkamara környezetvédelmi törekvéseit ismerték el. Az önkormányzatok közül Gyermely és Környe részesült elismerésben, a tanúsítványt Beke László polgármester vette át. A díjátadón a Magyarországi Falumegújítási Díj 2019. cím birtokosáról, Környéről elhangzott, hogy a falumegújítási díj elnyerésében is jelentős szerepet játszottak környezettudatos törekvései, melyek hosszú évek óta jellemzik a települést és intézményeit. A Polgármesteri Hivatal és a Művelődési Ház energiafogyasztásának egy részét napelemek biztosítják, az óvoda a Madárbarát és Zöld óvoda, míg az általános iskola az Öko-iskola címmel büszkélkedhet. Az önkormányzat az intézményei felújításánál fontos szempontként kezeli az energiahatékonyság kérdését, törekszik arra, hogy működtetésük a lehető legkevesebb környezeti terheléssel járjon. Ennek szellemében újult meg az eltelt években a gyermekorvosi rendelő, erdei iskola, Szent Rókus rendelő, általános iskola épülete. Környén 5 év alatt 1663 fát és 3250 cserjét ültettek el a közösségi terek kialakítása, megújítása során.

Az iskolák között a megyéből a Tatabányai Szakképzési Centrum Kereskedelmi, Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája, illetve a környei Kisfaludy Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola képviseletében Horti Károlyné intézményvezető-helyettes vehetett át díjat. Az iskola régóta elkötelezett híve a környezettudatosságnak, melyet az intézmény valamennyi tanulója és dolgozója  szem előtt tart munkája során. Ezt bizonyítja az is, hogy 2009/2010-ben az „E-on Zöld Bajnokok” országos energiatakarékossági programban második helyezést értek el. A Greendependent Intézet által meghirdetett  családok energiamegtakarítási versenyében az iskolában tanuló gyerekek családjait összefogva második és negyedik helyezést szereztek, idén pedig sikerrel pályáztak az Örökös Ökoiskola címre.

Október 4. Az állatok világnapja


Október 14. A Gyaloglás Világnapja

A kezdeményezést 1992-ben indították útjára a szervezők a Rio de Janeiró-i Föld-konferenciához kapcsolódva. A Gyaloglás Világnapját október elején tartják, és ebből az alkalomból Magyarországon 16 megyében rendeznek az egészséges életmódot népszerűsítő fesztiválokat. Hazánk 1999-ben csatlakozott a mozgalomhoz, s a világnapot mostanra már 68 országban tartják meg. A sorozat célja a gyaloglás és általa a testmozgás meg- és elismertetése, megszerettetése az emberekkel. A szervezők nem egy nagy országos rendezvényt tartanak, hanem az a céljuk, hogy minél több településen legyen gyalogló nap.
Környén október 12-én, szombaton egyeztetések és közös szervezés után tizenketten gyülekeztünk a vasútállomás mögötti parkolóban: az oroszlányi Hamvas Béla Gimnázium és a környei Kisfaludy Mihály Általános Iskola tanárai, tanulói és az érdeklődő szülők. A két Ökoiskola idei első közös programja egy kellemes, közös gyalogtúra volt Környe és Kecskéd között. A túra mintegy 10 km-es sétát jelentett a napfényes őszi időben.

A túrázók sorát egy kutya erősítette, fegyelmezetten, pórázon vezetve tette meg a távot. A túra elején mindannyian megbarátkoztunk négylábú társunkkal. A gyalogutunk során néhány alkalommal megálltunk, a kiskutyát megitatta gondos gazdája.
Az utunk során a falu végén, Környe és Kecskéd közötti található „Öreg szőlőhegyen” is jártunk. A földúton erdei gyümölcsöket: galagonyát, vadrózsát, hamvas szedret találtunk és kóstoltunk. A felhagyott és művelt szőlők, kaszálók érdekes és változatos élővilága és a dióeszegetés mindenkinek tetszett. A túra szántóföldön, majd egy magas kukoricásban folytatódott: a gyerekek egybehangzó véleménye alapján a kukorica-labirintus volt az egyik legizgalmasabb terep.
Túránkat a patakparton folytattuk és közel három órás séta végén elégedetten érkeztünk meg a parkolóba.
Köszönjük a gimnáziumi tanároknak és a tanulóknak a közös túrázást. Reméljük jövőre újra együtt…kalandozunk!

Örökös Ökoiskola
cím a Kisfaludy Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti iskolának

10 év munkájának eredményeként 2019. október 18-án az iskola megkapta az Örökös Ökoiskola cím megszerzését igazoló oklevelet az Emberi Erőforrások Minisztériuma ás az Agrár Minisztérium jóvoltából.
A díjátadón Maruzsa Zoltán, az EMMI köznevelésért felelős államtitkára köszöntötte a megjelenteket. A klímavédelem, a környezettudatosság és a fenntarthatóságra nevelés egyre nagyobb szerepet tölt be az egész világban, és jó azt látni, hogy a magyar iskolarendszer már másfél évtizede elkötelezetten egy komoly hálózatot üzemeltet ebben a témakörben, mely nem más mint az Ökoiskola Hálózat. „Mindannyian felelősek vagyunk környezetünkért” – hívta fel a hallgatóság figyelmét. Az államtitkár ezután ismertette az Ökoiskola Cím legfontosabb jellemzőit és az ökoiskolák feladatait, melyből talán legfontosabb, hogy a pedagógusoknak az iskolai falain belül és kívül is képviselniük kell a környezettudatosság értékeit.
László Tibor Zoltán, környezetvédelemért felelős helyettes államtitkár elmondta, hogy az ökoiskola neveli fel a jövő környezettudatos állampolgárait. Szerinte az ökoiskola a jövő iskolája. Kiemelte az ökoiskolákban található jó gyakorlatok fontosságát, majd gratulált a megjelenteknek, és felhívta a figyelmet arra, hogy nincsenek egyedül, végül hozzátette: „látjuk gyemekeinken lelkes munkájuk eredményét!”.

Hosszú, kitartó munkával elnyertük a címet, de a további feladatunk adott. Az eddigi jó példát erősíteni kell, az elért eredménynek megfelelően.

Az eddigi munkáért köszönet illeti kollégáimat és diákjainkat!

Köszönet azoknak is szól, akik az elmúlt 10 év alatt hittek bennünk és támogattak minket:

Környe Község Önkormányzata
Környei Horgász Egyesület
„Környe”-zetünk Jövőjéért Alapítvány
Környei Németek Baráti Köre és Kultúregyesülete
Magyar Vöröskereszt Komárom – Esztergom Megyei Szervezete
Magyar Vöröskereszt Környei Alapszervezete
Német Nemzetiségi Önkormányzat Környe
Propaganda 17 Bt
Tatabányai Tankerületi Központ
Venter Méhészet

Kisfaludy Mihály Általános Iskola és AMI