Alapvizsga a művészeti tagozat néptánc tanszakán

Alapvizsgát tevő diákjaink Balázs Rita Bianka, Hujber Dorina Mirella, Kámán Kitti, Kószás Viktor, Laczó Mira Emília, Pfiszterer Éva, Sztancsik Márton már kisiskolásként ismerkedett meg a népi játékokkal, ízlelgette, milyen is a tánc. Elvégezték a két előképzőt, majd az alapfok hat évfolyama után alapvizsgát tettek táncgyakorlatból, folklórismeretből. A fiatalok a táncgyakorlat vizsgájuk után már az elméleti számvetésre készültek, hiszen nem csak a színpadon kellett bizonyítaniuk, hanem néprajzi ismereteikből is.
A diákokra igen átfogó téma várt. Elsőként a folklórismeret tantárgy kérdéseit kellett megválaszolni, melyben az évkör jeles napjairól, népszokásairól adtak számot. Számos hagyományt megelevenítettek a tanév során, így az élmények is segítettek a vizsga sikerében. Ezt követően a bizottság táncfolklorisztikai kérdéseket tett föl, melyekben szót ejtettek Martin György kutatómunkájának fontosságáról, a tánctípusokról, elnevezésükről. Főként a tanult tájegységek táncait, zenéjét kellett elemezni. Végül a gyakorlati vizsgán a tételhúzás után a Gömöri-, és az Ipolymenti táncokból láthattunk bemutatót. Énektudásukkal elvarázsolták a vizsgabizottságot. András bácsi furfangos kérdéseire mosolyogva adtak határozott válaszokat, ezzel bizonyítva biztos tudásukat.
A végzősök kiválóan teljesítettek, munkájuk példa értékű a kisebbek számára.

Köszönjük a színvonalas, jó hangulatú vizsgát, Jakab András tanár úrnak és Kelemen Petra Piroskának a felkészítést.

Vélemény, hozzászólás?