Öko 2012/2013

Ökoiskola 2012 – 2013 tanév

Az idén is csatlakozunk az autómentes naphoz, gyere szeptember 20-án, csütörtökön gyalog vagy kerékpárral, a bejárók pedig tömegközlekedési eszközzel. Az osztályok közötti verseny első három helyezettje jutalmat kap, tehát 20-án, csütörtökön irány a suli gyalog, kerékpárral, busszal, vagy vonattal!

Nem kedvezett az időjárás az autómentes napnak

Míg tavaly a környei Kisfaludy Mihály Általános Iskola valamennyi osztálya dobogós helyezést ért el az autómentes napi teljesítménye alapján, addig idén öt osztály is lecsúszott az érmes helyezésekről, de ezért minden bizonnyal csak a szeptember 20-ai, igencsak kedvezőtlen időjárás tehető felelőssé.
Aranyérmesek lettek a 3.a, 3.b, 5.a, 6.a, 6.b, 7.b, 7.a és 8.b. diákjai. Két osztály, az 5.b és a 2.a végzett a második, míg a 8.a a harmadik helyen. A tanulók jutalma oklevél és egy-egy müzli szelet volt. Az eredményhirdetés során két kömlődi diák, Hörömpöli Ádám és Hörömpöli Eszter, valamint édesanyjuk különdíjban, csokoládéban részesült, mivel őket az igencsak marcona időjárás sem rettentette el, s 20-án oda-vissza kerékpárral tették meg a két település közötti távolságot, azaz bő 12 kilométert kerekeztek.

Domina Máté, az Eurohungaricum Közhasznú Alapítvány által, a visegrádi négyek országa között meghirdetett rajzverseny résztvevője is csütörtökön vehette át jutalmát, rajzlapokat, noteszt, toll- és színes ceruza készletet. Máté tavaly négy alkotásával is képviselte a környei iskolát a rajzversenyen, s bár helyezést nem ért el, az intézmény nagyon büszke rá és műveire.
Az intézmény ezúton köszöni Környe Község képviselő-testületének erkölcsi és anyagi támogatását, amellyel hozzájárulnak az ökoiskola program sikeres folytatásához.

Bázisiskola lett a környei

Elnyertük a Vöröskereszt Bázisiskolája címet – jelentette be büszkén és örömmel a Vöröskereszt környei szervezetének tanárelnöke, Láng Éva csütörtökön, az egészségvédelmi program keretében az általános iskolában. A tanárelnök ugyanakkor arra is felhívta az intézmény diákjainak figyelmét, hogy ez a rangos elismerés kötelezi is az iskolát, hogy – ha lehet – egy picivel még többet tegyenek az egészséges életmódért, s még elkötelezettebben működjenek együtt a Vöröskereszttel.
Az idősek azt szokták mondani, hogy az egészséget akkor értékeljük igazán, amikor már elveszítettük. Én őszintén bízom benne, hogy ti már most másként gondolkodtok, s mindent megtesztek azért, hogy megőrizzétek az egészségeteket. Programjaink ma még hangsúlyosabban nyújtanak ehhez segítséget – fogalmazott Láng Éva, majd köszöntötte azokat a diákokat, akik az előzetesen feladatokat kiemelkedően teljesítették. Azt is kiemelte, hogy az elsős és másodikos gyerkőcök fantasztikus plakátokat készítettek a fogápolásról, s hogy a nagyobbak közül többen igen ötletes és megszívlelendő tanácsokat foglaltak rímes keretbe. A legügyesebb, legötletesebb és legkreatívabb diákokra azonban újabb feladat vár. Láng Éva azt kérte tőlük, álmodjanak meg egy figurát, amely a bázisiskola címet viselő intézmény megkülönböztető emblémája, logója lehet majd a továbbiakban. Mielőtt az iskola diákjai folytatták megkezdték volna útjukat az egészségnevelési programok forgószínpadán, a Vöröskereszt környei szervezetének ajándékát is átvehették is Eisenbart Győzőné elnöktől és Hartman Mátyásné titkártól: az egészséges életmód jegyében, egy-egy müzli szeletet.

Mozgás, lelki egészség, egészséges táplálkozás – ezek szerepeltek a csütörtöki programok középpontjában, s a diákok valóban forgószínpadszerűen választhattak a kínálatból, ki-ki „szája íze”, érdeklődése szerint.
Az iskola tantermeiben – a többi között – fogápolási tudnivalók, önismereti játék, gyerekjóga, gyümölcssaláta készítése és kóstolása, diétás ismeretek, stepp aerobic és zumba, gyógytorna, elsősegély nyújtási alapismeretek, babamasszázs, konfliktuskezelési helyzetgyakorlatok, tai chi várta a diákokat, s az egészséges nassolnivalókról is hallhattak, hiszen olykor egy kis nyalánkságra mindenki vágyik.

Az előzetes feladatok díjazottjai:

Tóth Gabriella 5.b
Bartus Eszter 6.b
Tkalcsits Brigitta 8.a
Auer Petra, Szűcs Kinga, Labossa Luca, Fehér Fanni 3.b
Kovács Leila, Csizmadia Leila, Jeszenovics Viktória, Kulcsár Krisztina, Fluksza Bernadett 3.a
Vadkerti Levente, Virga Kira, Sági Klaudia, Szöllősi Nikolett, Reichnach Lilla, Lóczi Boglárka 4. b

Szépen szerepeltek a Környe-zettudósok

Már 12. alkalommal rendezte meg a tatabányai Óvárosi Általános Iskola a hagyományos Környezetvédelmi versenyét, melyre négyfős csapatok nevezhettek 3-8 osztályig. A nemes megmérettetésre a környei iskolából több együttes is vállalkozott, rájuk és a többi nevezőre már októbertől vártak a levelezős fordulók.

A március 21-ei, városi döntőben végül a nyolc legjobb csapat adhatott számot tudásáról, köztük a környei iskola 4.b osztályának Környe-zettudósai. A verseny témái között a környezetvédelem, szelektív hulladékgyűjtés, hazánk nemzeti parkjai, a vizek fontossága, védett növények- és állatok szerepeltek, a program végén a kis környei tudósok a szép szereplésükért emléklapot vehettek át.
A Sági Evelin, Sági Klaudia, Reichnach Lilla, Szöllősi Nikoletta összeállítású csapatot Demeterné Slezák Éva készítette fel a versenyre.

Az állatok világnapja